Prva strana | Kontakt | Mapa sajta | English |
 

 

       






 

Kategorija: Poslovni profil

Istorijat JKP Tržnica
Struktura
Poslovanje
Projekti
Rukovodstvo

 
 
 


 

 

 

PLAN INVESTICIJA ZA 2014. GODINU

1. Misija, vizija, ciljevi

JKP ''Tržnica'' Niš je preduzeće za pružanje pijačnih usluga. Osnovano je 31. mata 1952. godine kao ustanova sa samostalnim finansiranjem pod nazivom Uprava za pijace – Niš. Osnovna delatnost ovog preduzeća je pružanje pijačnih usluga i to:

-       Izdavanje pijačnih tezgi za prodaju poljoprivrednih proizvoda i proizvoda za svakodnevne potrebe građana, kao i robu široke potrošnje;

-       Izdavanje obeleženih projanih mesta za prodaju razne vrste roba;

-       Izdavanje magacinskog prostora za smeštaj poljoprivrednih proizvoda;

-       Izdavanje poslovnog prostora;

-       Izdavanje pijačnog prostora za postavljanje manjih montažnih objekata

Značaj i funkcija pijaca

            Osnovni smisao postojanja pijaca je regulisanje tržišta poljoprivrednih proizvoda i sprečavanje monopola. Poljoprivredni proizvođači svoje proizvode, proizvedene za tržište ili svoje viškove proizvoda, mogu ponuditi:

  • Preduzećima koja se bave otkupom poljoprivrednih proizvoda po unapred ugovorenim pravilima – ugovorima,
  • Na otvorenom tržištu - pijacama ili
  • Skladirati svoje proizvode do povoljnijih uslova na tržištu – veletržnice.

            Pijace u Srbiji ostvaruju svoju značajnu društvenu i ekonomsko-tržišnu funkciju. Stanovništvo, naročito građani velikih urbanih naselja, prihvataju pijace kao mesto i način snabdevanja osnovnim živornim namirnicama, delom iz potrebe, delom iz navike i uverenja da se na pijacama nude kvalitetni i uvek sveži poljoprivredni proizvodi. U uslovima globalnih promena koje se dešavaju brzo, korenito, dramatično i karakterišu današnju stvarnost, postavlja se pitanje da li će pijace moći da opstanu u ovakvom, u mnogo slučajeva arhaičnom obliku, ili će se one takođe, brzo, korenito i dramatično menjati.

Perspektiva pijaca

            Naše stanovište je da pijace i u budućnosti neće imati alternativu, ali imajući u vidu značaj njihove društvene i poslovne misije i okolnosti da živimo u vremenu stalnih i brzih promena u okruženju, nužno je početi proces transformacije pijaca i to u pravcu pretvaranja u savremene trgovinske centre.

            Brze i korenite promene koje se dešavaju u društvu, u celini, nameću ili izazivaju komleksne promene u životu i ponašanju građana, promena u načinu zadovoljavanja svojih potreba, a posebno u snabdevanju domaćinstva osnovnim životnim namirnicama. Promene:

·         U poljoprivredi se stvaraju sve veći i ekonomski isplativiji proizvodni kompleksi, sa mnogo većom tržišnom ponudom proizvoda među kojima su i nove ili modifikovane kulture, što mnogo izrazitije ističe buduću ulogu robnih berzi i veletržnica.

·         Razvoj i raspoređenost komunikacionih sredstava utiče da se povećava opšti obrazovni nivo i kultura stanovništva. Javljaju se nove potrebe, ali i pooštravaju postojeći vrednosni standardi.

·         U oblasti trgovine na malo životnim namirnicama konkurencija postaje sve snažnija.

            Da bi se dostignuta pozicija pijaca očuvala, ali i unapredila, neophodno je prihvatiti izazove koje sa sobom nose ovako brze promene.

            Promenama u okruženju teško se može odgovoriti bilo kakvim improvizacijama, već formulisanjem nove strategije.

            Pijace i u budućnosti neće imati alternativu, ali saglasno značaju njihove društvene i poslovne misije i okolnosti da živimo u vremenu stalnih i brzih promena u okruženju, nužno je da se i one menjaju.

            Pijace neće imati potrebe da brinu za budućnost ako adekvatno odgovore na izazova vremena i okruženja, a svoju šansu treba da traže u što skorijem početku procesa transformacije u savremene trgovinske centre.

Transformacija pijaca

            Proces transformacije pijačnih organizacije treba da obuhvati organizaciju, tehnologiju i ljude i da se temelji na sva tri stuba ''hrama'' reinženjeringa: procesnoj orijentaciji, radikalnim promenama i dramatičnim poboljšanjima.

            Predviđamo da će se reinženjeringom pijačne organizacije formirati tržni centri na dva osnovna nivoa:

1.     Tržni centri za prodaju na malo

-       Pokrivene pijace (zatvorene)

-       Nadkrivene pijace (otvorene)

-       Privremena pijace (u smislu dana i satnica)

2.     Tržni centri za prodaju na veliko (veletržnice).

Tržni centri za prodaju na malo

            1. Specijalizovani tržni centri za prodaju na malo, prevashodno prehrambenih proizvoda, ostaće u procesu transfomacije i reinženjeringa pijaca, pre svega zelenih pijaca, ali je moguće da budu osnovani i novi.

            2. Tržni centri za prodaju na malo više neće imati tako izražene pijačne atribute kao do sada. Njihova osnovna uloga u buduće biće da na tržišnim osnovama obave što kvalitetniju distribuciju roba neposrednim potrošačima, a kupci će na njima moći da se susreću sa neposrednim proizvođačima koji će svojom ponudom, a moguće i nižim cenama, u tim centrima organizovati prodaju svojih proizvoda.

            3. Po pravilu, novi tržni centri za prodaju na malo poljoprivrednih proizvoda, koristiće zatvorene objekte ili prodajne hale u okviru kojih će biti razmešteni prodajni paviljoni. Prodajni paviljoni su najsavremenije uređeni i tehnički opremljeni u skladu sa novim standardima: rashladne vitrine, police i gondole, elektronske vage za merenje sa istovremenim obračunom količine i cene itd. Izložena roba je klasifikovana po vrstama, nameni i grupama kvaliteta, moguće i po poreklu – geografskom ili robnog proizvođača.

            U okviru tržnog centra mogu da postoje paviljoni za prodaju i drugih vrsta proizvoda ili usluga, kao što je prodaja hleba, štampe, cveća, ostalih kućnih potrepština ali i ugostiteljskih usluga, dečijih zabavnih kutaka i slično.

            U prostorno tehničkom smislu trgovinski centri će se neuporedivo razlikovati i biti prihavtljiviji nego dosadašnje pijace i to po lagodnijem konforu i većem nivou higijene. Zato će boravak potrošača u ovakvim centrima biti prijatniji, tu će rado dolaziti i kupovina će im biti pravo zadovoljstvo.

Trgovinski centri za prodaju na veliko (veletržnice)

            Veletržnice, kao centri za prodaju na veliko zadržaće sve pijačne atribute. One će u buduće biti centralna mesta za susretanje proizvođača i kupaca, mesta na kojima će se njihovi sučeljeni interesi rešavati po tržišnim zakonitostima, odnosa ponude i tražnje i tako valorizovati vrednosti kvaliteta, potrebe i želje bivale zadovoljavane, saglasno ponudi i stanju kupovne moći potrošača.

            Veletržnice su tržni centri, savremeno organizovani i tehnički opremljeni da uspešno posreduju u prodaji na veliko, a po potrebi i na malo:

·         Imaju odgovarajući prostor za izlaganje robe i odvijanje kupoprodajnih transakcija;

·         Obezbeđuju potrebne magacinske prostore i uslove za smeštaj, čuvanje, tehničko-tehnološko održavanje (potrebne bokseve sa rashladnim komorama, komore za zamrzavanje i prostore za dozrevanje);

·         Snabdeveni su savremenim uređajima za manipulaciju roba;

·         U okviru veletržnica posluju i servisi za pakovanje i diverzifikovana pakovanja prema potrebama prodaje na malo;

·         Veletržnice mogu biti i usko specijalizovane za: žito, stoku, živinu, cveće i drugo;

·         Prodaja preko veletržnica omogućuje bolji, brži i sigurniji plasman što smanjuje troškove, a samim tim je i roba jeftinija za krajnjeg potrošača;

·         Na teritoriji Republike Srbije uspostavlja se mreža veletržnica i ustanovljava jedinstveni centar za upravljanje i distribuiranje robe. U okviru centra funkcioniše i poslovno informacioni sistem za međusobne komunikacije unutar mreže i komunikacije sa korisnicima. Na ovaj način se omogućava i savremeni vid takozvane elektronske trgovine i sva međusobna plaćanja. Mreža veletržnica posreduje u organizaciji transporta robe i koristi savremena sredstva i uređaje:

o    Vagone ili vagone – hladnjače koji se priključuju kompozicijama gotovo svih vozova na glavnim pravcima (slično poštanskim kolima);

o    Šlepere za drumski saobraćaj ili vozila sa rashladnim uređajima;

o    Standardizovane rashladne kontejnere i kasete.

7. INVESTICIJE

            Planirani obim aktivnosti u delu investicionih ulaganja, je moguće osvariti SAMO uz saradnja sa lokalnom samoupravom na svim poljima i u svim segmentima na realizaciji planova JKP ''Tržnica'' Niš, zbog nemogućnosti da sami, kroz tekuće poslovanje obezbedimo potrebna pozamašna sredstva.

1.     Uključivanje lokalne samuprave kao logističke podrške prilikom učestvovanja JKP ''Tržnica'' Niš u raznim projektima na nivou države.

            Više puta smo pokušavali da dobijemo saglasnost lokalne samouprave za naše projekte, kako bi mogli da učestvujemo na raznim konkursima i akcijama koje organizuje država Srbija, kao što su:

  • Program USAID,
  • Javni radovi,
  • NIP itd.

            Pored ova tri pravca obavezne saradnje neophodno je i dogovorati i druge ideje i mogućnosti zajedničkih akcija, realizacija, organizovanja manifestacije i događaje od značaja za grad, kao što su:

  • Preseljenje buvlje pijace iz ulice Jadranske na prostoru pijace OTC kao privremeno rešenje dok se ne uredi lokacija (koju mi predlažemo) u ulici Bubanjski heroji u naselju Ledena Stena,
  • Ukidanje vanpijačne prodaje stalnom akcijom komunalne inspekcije i policije, kao i realizacijom projekta ''Mini-pijace'',
  • Saobraćajna regulacija ulica Đuke Dinić, Boško Buhe (zatvaranje ulice za saobraćaj vozila u određenim terminima u pijačne dane) i sl.
  • Organizovanje zajedničkih manifestacija na prostoru pijace Duvanište, u objektu koji je neiskorišćen, a pruža izvanredne uslova za organizovanje raznih manifestacije lokalnog karaktera, kao i za nekih sajamskih manifestacija,
  • Mogućnost da pijace Tvrđava i Cvetna ostanu na sadašnjoj lokaciji do isteka dugogodišnjeg zakupa lokala od 20 godina i mogućnost preseljenja po etapama, odnosno po funkcionalnim celinama.Mišljenja smo da se ''Cvetna'' i pijaca ''Tvrđava'' ne treba seliti, već da ovaj prostor treba urediti po ugledu na neke evropske gradove, tako da ovaj prostor bude atraktivan kako za lokalno stanovništvo tako i za turiste. Jedna od najprepoznatljivijih znamenja grada Niša, na starim razglednicama, je i Velika gradska pijaca (pijaca Tvrđava).
  • Mogućnost učešća stručnjaka iz JKP ''Tržnica'' prilikom definisanja lokacija za izgradnju novih pijaca prilokom izrade planskih dokumentacija, kao i mogućnost izmeštanja definisanih lokacija prema važećoj planskoj dokumentaciji (Primer: planirane lokacije zelene pijace u centar naselja Ledena Stena, planirane lokacije pijace u naselju Nikola Tesla i sl.) i
  • Svih ostalih aktivnosti koji su od opšteg i posebnog zanačaja za sve građane ovog grada, kakva je praksa u Srbiji i celom svetu.

7.1. Budžet kapitalnih ulaganja (dugoročnih ulaganja)

7.1.1 Projekat  ''Tržni centar Krive Livade''

            Više godina pokušavali smo da realizujemo ovaj projekat, ali zbog velikih finansijskih ulaganja nije došlo do realizacije. Zakon o javnom – privatnom partnerstvu i koncesijama nam daje mogućnost, naravno uz pomoć grada Niša, da ponovo pokušamo da realizujemo ovaj skupi projekat, s obzirom da ovaj objekat mora biti tipa - tržni centar, jer tako diktira ambijentalni prostor šire i uže okoline urbanog dela grada.

            Privatnom partneru bi pripao poslovni prostor na prvom i drugom spratu tržnog centra, na ime ulaganja u izgradnji objekta površine oko 10 000 m2.

            Planiramo da ove godine načinimo značajni korak u dogovoru sa rukovodstvom grada Niša oko realizacije ovog projekta i da definišemo obaveza, kao bi mogli da krenemo sa izradom urbanistikog plana potrebnog za izradu tehničke dokumentacije, odnosno dobijanja građevinske dozvole. Urađen je investicioni projekat i predat pomoćniku gradonačelnika grada Niša. Sa gradskim rukovodstvom bi se trebalo dogovoriti oko iznalaženja privatnog partnera, privremene lokacije – izmeštanje pijace tokom izgradnje i ostale obaveze koje će se pojavljivati prilikom izgradnje pijace.

  

            Cela investicija, ukoliko se u potpunosti ispoštuju uslovi građenja, iznosila bi oko 1.500.000.000 dinara, uvećana za troškove preseljenje postojeće pijace na privremenu lokaciju dok traje izgradnja.

            Trenutno je nemoguće isplanirati ovu kapitalnu investiciju na duži period kada su u opciju mnoge predpostavke i mnoge varijante, kao i nedefinisanje rezervne lokacije ove pijace.

            Sredstva potrebna za realizaciju ovog projekta treba obezbediti iz više izvora, po sistemi javno-privatno partnerstvo, iz gradskog budžeta, programa kapitalnih investicija, iz raznih fondaova (IPA 2), komercijalnih kredita i nešto iz sopstvenih izvora, kako bi ova investicija imala ekonomskog opravdanja.

            Za narednu godinu, ipak planiramo izradu Urbanističkog projekta, potreban za dobijanje lokacijske dozvole i eventualno otvaranje javne nabavke za izradu projektne dokumentacije.

            Vrednost ove investicije, izrada Urbanističkog projekta i tehničke dokumentacije, je prikazana u tabeli nabavki usluga.

7.1.2 Projekat izgradnje Kvantaške pijace i Veletržnice

Kapitalni interes i potreba za dalji razvoj i unapređenje pijačne delatnosti u našem Gradu jeste dodeljivanje adekvatnog javnog gradskog zemljišta i izrada planskih dokumenata za izgradnju nove kvantaške pijace i Veletržnice.  

Planom generalne reulacije GO Palilula 1, definisan je prostor veličine oko 4,3 ha u naselju Ledena Stena u ulici Bubanjski heroji. Prvi korak ka izgradnji i uređenju ovog prostora je izuzimanje privatnog poljoprivrednog zemljišta i prevođenje u javno gradsko građevinsko, što smo mi, tim povodom, obavestili Upravu za imovinu grada Niša, a Direkciji za izgradnju grada Niša poslali zahtev za pokretanje inicijative za izuzimanje, ne samo ovog zemljišta, već i ostalog na kojima je planirana izgradnja pijace. Ova aktivnost bi trebalo realizovati sledeće godine kao bi se počelo sa planiranjem lokacije. Zbog velikih troškova potrebno je formirati mešovito preduzeće kao deoničarsko društvo sa većinskim vlasništvom lokalne samouprave i JKP ''Tržnica'' Niš, kao poverenikom za održivi razvoj projekta (primer: Veletržnica Beograd po ugledu na Nacionalnu veletržnicu Hrvatske).

            Ukoliko se javni parking, definisan sa istočne strane lokacije, uzme u obzir prilikom izrade tehničke dokumentacije (po uslovima gradnje parking prostor zauzima veliki deo lokacije buduće pijace), biće i prostora za organizovanje buvlje pijace i konačno definiše lokacija ''buvljaka'' van grada.

Kasnije bi se, na prostoru nove auto-pijace, formirala Veletržnica sa svom infrastrukturom koja je neophodna za formiranje veleprodaje poljoprivrednim prizvodima, a naročito voćem i povrćem.

 

Prvi korak u realizaciji ovog projekta je izuzimanje zemljišta od privatnih lica i prevođenja u gradsko građevinsko – javno zemljište.

Dopisom Direkciji za izgradnju Grada Niša dana 25.10.2013. godine (broj dopisa 03-10543) smo predložili da se u Program za uređivanje građevinskog zemljišta sa finansijskim planom za 2014. godinu, planira izuzimanje zemljište u naselju Ledena Stena u ulici Bubanjski heroji, kako je ta lokacija definisana Planom generalne regulacije GO Palilula Prva faza, kao i za lokaciju pijace u naselju 9. Maj i u naselju Mramor, za formiranje Stočne pijace.

I ova kapitalna investicija, kao i predhodna, spada u domenu nemogućih misija za naše pojmove. Nemoguće je odrediti vremenski period izuzimanja i prevođenja zemljišta u građevinsko, a da ne pričamo o ceni izgradnje Veletržnice. Ovaj projekat, kada se stvore uslovi, može se realizovati preko IPA 2 fonda, odnosno prekograničnom saradnjom sa Bugarskom.

Vrednost ove investicije je oko 1.000.000.000 dinara.

Iz svega navedenog, možemo slobodno reći da JKP ''Tržnica'' trenutno nije u mogućnosti da u svom Programu poslovanja za 2014.godinu uvrsti kapitalna ulaganja, nego samo investicije za narednu godinu i investiciono održavanje kao obavezno održavanje objekata u eksploataciji, kao i tekuće – svakodnevno održavanje.

7.2. Plan investicija

  1. Uređenje pijace ''Durlan''

            U toku je naša inicijativa da sa Gradskom opštinom Pantelej pokušamo da zajedničkim ulaganjem uredimo ovu pijacu sa još jednim delom, koju bi nazvali ''Sezonska pijaca Durlan''. Osim zajedničkog ulaganja u izgradnji ove pijace, pokušali ba da zajedno konkurišemo kod gradske uprave za dobijanje sredstava za realizaciju ovog projekta.

            Izgradnja ''Sezonske pijace Durlan'' obuhvata aktivnosti na uređenju platoa ''stare'' pijace, izradi komunalne infrastruktire (vodovodna i kanalizaciona mreža, elektro instalacija i sl), nabavku i montažu novih pijačnih tezgi standardnih dimanzija, repariranje postojećih pijačnih tezgi dobijenih na korišćenje od GO Pantelej, izgradnju centralne i nekoliko bočnih nadstrešnica od metalnih profila sa pokrivačem od leksana.

            U sklopu ovih aktivnosti ušli bi i radovi na zameni krovnog pokrivača pokrivene pijace – objekta i sanacije plafona.

            Ukupna predračunska vrednost ove investicije je oko 9.000.000 dinara.

 

            U razgovorima sa predstavnicima GO Pantelej došli smo do zajedničkog dogovora da se projekat uređenja pijace realizuje u 2014. godini zajedničkim nastupom kod nadležnih gradskih uprava za finansiranje istog. Nepohodno je da najpre, do kraja ove godine, uradimo zamenu oštećenog krovnog pokrivača pokrivene pijace, pa onda krenuti sa uređenjem sezonske pijace.

            Finasiranje ovog projekta, u celosti, predložili smo u Predlog korišćenja finansijskih sredstava iz budžeta grada za 2014. godinu koga smo dopisom poslali Upravi za  komunalne delatnosti, energetiku i saobraćaj 15.10.2013. godine.

  1. Uređenje Stočne pijace u naselju Mramor

U 2014. godini planiramo da izvršimo neophodo uređenje pijace za promet stoke u naselju Mramor. Ove, 2013. godine, pokrenuli smo inicijativu kod svih gradskih struktura da se Stočna pijaca vrati u indirenciji i upravljanju JKP ''Tržnica'' – Niš, kako je i ranije bilo. Paralelno sa uređenjem pijace, krenuli bi sa aktivnostima na IZGRDNJI Stočne pijace po svim evropskim standardima i u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima, počev od izuzimanja zemljišta do izvođenje radova na izgradnji pijace.

Uprava za komunalne delatnosti, energetiku i saobraćaj nas je obavestila dana 31.10.2013.godine (broj obaveštenja 385/2013-09) da se naša inicijativa može realizovati nakon okončanja postupka upisa prava svojine Grada Niša na nepokretnostima na predmetnoj lokaciji.

Vrednost ove investicije je oko 3.000.000 dinara.

            Finasiranje ovog projekta, u celosti, predložili smo u Predlog korišćenja finansijskih sredstava iz budžeta grada za 2014. godinu koga smo dopisom poslali Upravi za  komunalne delatnosti, energetiku i saobraćaj 15.10.2013. godine.

  1. Uređenje pijace ''Palilula''

            U saradnji sa Gradskom opštinom Palilula u 2012. godine realizovana je Prva faza rekonstrukcije zelene pijace ''Palilula''. U narednoj godini, ukoliko nastavimo saradnju sa GO Palilula, realizovaćemo Drugu fazu izgradnje pijace Palilula koja će obuhvatiti postavljanje tri montažna objekta: dva površine od oko 15 m2 i jedan površine oko 30 m2.

            Troškove izrade tehničke dokumetacije, opremanje lokacije za postavljanje baraka i sprovođenje licitacije, snosiće JKP ''Tržnica'', izabrani zakupac snosiće troškove izgradnju baraka kroz dugododišnji zakup (samofinansiranje), a GO Palilula daće odobrenje za postavljanje baraka i tom prilikom obezbediće prihod od dela zakupa pijačnog prostora za postavljanje ovih baraka.

 

  1. Mini pijace

            Kroz dugogodišnje iskustvo obavljanje pijačne delatnosti ukazala se potreba za formiranjem tzv Mini pijaca, koje bi bile raspoređene na celoj teritoriji grada Niša, tačnije, po Gradskim opštinama po unapred utvrđenom planu. Nekada se taj projekat nazivao ''Jedna mesna zajednica – jedna pijaca''. Troškove opremanja i održavanja pijace bile bi definisane na osnovu dogovora sa svim zainteresovanim Gradskim opštinama koja bi uložila određena sredstva u definisanju lokacije – asfatiranje pijačnog platoa, JKP ''Tržnica'' bi opremila i ogradila taj prostor, a JKP ''Medijana'' bi na tom prostoru održavala higijenu. Slično kao i uprojektu ''Pijace – trgovi'' s tim što bi pijace – trgovi bile locirane u gradskom jezgru, a mini pijace u gradskim naseljima.

            Površina ovih pijaca bila bi od 100 do 200 m2.

            Cilj izgradnje ovakvih mini pijaca je unapređenje pijačnog ambijenta da bi se građanima obezbedio što veći izbor sveže robe u neposrednoj blizini mesta stanovanja, bolji uslovi kupovine, sprečila ulična prodaja, zdrava konkurencija privatnim piljarama i sl.

 

  1. Uređenje platoa pijace u naselju Brzi Brod

            Na osnovu dugogodišnjih zahteva meštana ovog naselja i zvaničnih zahteva predstavnika ove mesne kancelarije (zadnji zahtev, u vidu inicijative za formiranje pijace, dobili smo 15.10.2013.g.), saglasni smo da formiramo jednu mini pijacu koja će biti locirana na KP 696, KP 697/3 i KP 1842 KO Brzi Brod površine oko 200 m2.

            Kako nismo u situaciji da sami finansiramo formiranje ove pijace, predlažemo da u okviru Programa uređivanja građevinskog zemljišta i izgradnje, za 2014. godinu, predvidite izgradnju platoa pijace (površine 200 m2) i komunalno je opremite (omeđivanje platoa, asvaltiranje istog i izrada lokalne vodovodne i kanalizacione mreže), a JKP ''Tržnica'' da učestvuje u opremanje ove novonastale pijace (ograda, kapija, javna česma, pijačne tezge, kontejneri itd).

            Vrednost ove investicije je 2.000.000 dinara.

Dopisom Direkciji za izgradnju Grada Niša dana 25.10.2013. godine (broj dopisa 03-10543) smo predložili da se u Program za uređivanje građevinskog zemljišta sa finansijskim planom za 2014. godinu, planira finansiranje uređenje platoa lokacije buduće pijace sa komunalnom infrastrukturom – rasveta, javna česma i sl. u vrednosti od oko 1.200.000 dinara, a JKP ''Tržnica'' će obezbediti opremanje te lokacije sa pijačnim tezgama, kontejnerima, korpama, ogradom i drugom opremom u vrednosti od oko 800.000 dinara.

 

  1. Rekonstrukcija osvetljenja na pijacama

Dopisom Direkciji za izgradnju Grada Niša dana 25.10.2013. godine (broj dopisa 03-10543) smo predložili da se u Program za uređivanje građevinskog zemljišta sa finansijskim planom za 2014. godinu, planira finansiranje rekonstrukciju rasvete na pijacama u punom iznosu i to na sledećim lokacijama:

1.1. Rekonstrukcija osvetljenja na pijaci ''Tvrđava'' obuhvata postavljanje plafonskih – zvonastih svetiljki na krovnu konstrukciju nadstrešnice gabarita 30 x 70 + 25 x 80 ukupne površine oko 4.100 m2 na krovnim gredama visine 3,5 i 4,5 m. i priključak na postojeću elektro mrežu,

1.2. Rekonstrukcija osvetljenja na pijaci ''Bubanj'' obuhvata postavljanje 3 struba visine 9 m, sa po dve lire i povezivanje na postojeću elektro mrežu.

1.2. Rekonstrukcija osvetljenja na kvantaškoj pijaci ''Medijana'' obuhvata postavljanje 3 stuba visine 9 m sa po dve lire i povezivanje na postojeću elektro mrežu.

            Vrednost ove investicije je 2.000.000 dinara

  1. Nabavka specijalnog vozila za odvoz komunalnog otpada - autosmećar

            JKP ''Tržnica'' je u 2013. godini je paticipirala donaciji Japanske vlade za nabavku specijalnog vozila za odvoz komunalnog otpada – autosmećara.

Ukoliko Japanska ambasada prihvati naš predlog projekta, realizaciju nabavke očekujemo početkom naredne godine, odnosno u prvom i drugom tromesečju.

Ovo vozilo biće namenjeno za prevoz isključivo biološkog otpada, koji čini 75% ukupnog komunalnogotpada sa svih pijaca, spremnog za dalju preradu, odnosno za dobijanje bio-dizela ili pripreme komposta, kada se za to stvore uslovi izgradnjom regionalnog centra za upravljanje otpadom. Za to vreme, ova vrsta otpada biće odvožena na gradsku deponiju.

            Vrednost investicije je 9.000.000 dinara.

            Sredstva za nabavku ovog vozila biće obezbeđena isključivo putem donacije.

            Ova nabavka ima ekonomskog opravdanja samo ukoliko se realizuje donacijom.

  1. Projekat ''Reciklažno ostrvo''

            Kao sastavni deo ekologije na lokalnom nivou čini i projekat pod nazivom Reciklažno ostrvo. To je uređen prostor na pijaci za smešta 3 do 5 namenskih kontejnera zapremine 1,1 m3 za odlaganje komunalnog otpada i određeni broj kanti različitih zapremina za sekundarno sakupljanje otpada.

Na reciklažnim ostrvima čvrst komunalni otpad se odlaže u namenske kontejnere, jasno označene i to: za sakupljanje papira, plastike (PET i ambalažna plastika), limenke, biološkog otpada i ostalog otpada koji se ne može reciklirati.

Vrednost investicije je 2.500.000 dinara

Konkurisaćemo kod gradskog fonada za zaštitu životne sredine za obezbeđivanjem sredstva za realizaciju ovog projekta. Ukoliko ne dobijemo sredstva iz gradskog fonda, pokušaćemo da preko Agencije za istraživanje i razvoj iz Beograda obezbedimo sredstva preko stranih donacija, tzv iz bilateralnih donatora, odnosno iz donacija stranih vlada (Norveška vlada).

Ovaj projekat ima ekonomskog opravdanja bez obzira na rezultat konkurisanja kod gradskog fonda ili strane donacije, pa ćemo pokušati da svojim sredstvima za narednu godinu uradimo reciklažna ostrva na dva do tri pijace.

  1. Nabavka novih tipskih tezgi

U 2014.god. planiramo nabavku novih tipskih tezgi za zamenu postojećih, amortizovanih tezgi na postojećim pijačnim prostorima. Planiramo da sledeće godine, na pijaci ''Tvrđava'', zanovimo dvadesetak betonskih tezgi novim metalnim tezgama sa boksom.

Vrednost investicije je 2.000.000 dinara.

Sredstva za nabavku novih pijačnih tezgi obezbedićemo iz tekućeg poslovanja, ili po modelu samofinansiranja. Ukoliko našu Službu za održavanje opremimo potrebnim uređajima i alatima, pokušaćemo da sako izrađujemo pijačne tezge.

Za nabavku pijačnih tezgi uvek postoji ekonomsko opravdanje jer nam one donose najviše prihoda, jeftinim održavanjem i neznatnom amortizacijom.

Nabavka bi bila sukcesivna tokom leta, a javna nabavka bi se otvorila početkom trećeg kvartala.

  1. Formiranje sajamskog prostora na pijaci ''Duvanište''

            U ovoj godini smo krenuli sa aktivnostima na prenamenu objekta pijace ''Duvanište'' u sajamski prostor pod novim nazivom ''Niško sajmište''. Već smo organizovali dve manifestacije pod nazivom ''Naj zimnica 2013' i ''Etno fest 2013'', a do kraja ove godine planiramo da organizujemo još dve i tako steknemo početno iskustvo u organizovanju mini sajmova. U tom cilju, naredne, 2014. godine, planiramo da ovaj prostor uredimo i prilagodimo novoj nameni – održavanju sajamskih manifestacija, nabavkom adekvatne opreme. Nabaka opreme obuhvata nabavku video projektora, razglasa, stolova i stolica za opremanje konferencijske sale, pano za isticanje reklama, žardinjera i slično.

            Vrednost investicije je 1.000.000 dinara.

            Sredstva bi se obezbedila iz sopdtvenih izvora.

            Ekonomskog opravdanja za realizaciju ovog projekta naravno da ima, jer dovoljan je podatak da se ovaj prostor od izgradnje (2006.g.) do danas ne koristi, nego samo stvara troškove.

 

  1. Unapređenje energetske efikasnosti

            Cilj projekta je da se poveća energetska efikasnost, smanje troškovi na zagrevanju prostorija (smanje računi za potrošnju električne energije) i stvaranje boljih radnih uslova. Aktivnosti uglavnom obuhvataju radove na postavljanju termoizolacije na zidovima i plafonu prostorija.

            Vrednost projekta je 1.000.000 dinara.

            Sredstva bi se obezbedila iz sopstvenih izvora.

            Ekonomskog opravdanja ima u cilju energetske efikasnosti i uštede energije na zagrevanju i hlađenju prostorija.

  1. Adaptacija postojećih pijačnih prostora

            Adaptacija i rekonstrukcija postojećih pijaca obuhvataju aktivnosti koje imaju za cilj stvaranje kvalitetnijih uslova za obavljanje pijačne delatnosti, i to narednih godina kao trajni proces. Tu spadaju sledeće aktivnosti:

Sredstva bi se obezbedila iz sopstvenih izvora.

Ne treba posebno opisivati i dokazivati ekonomsko opravdanje kada svi znamo u kakvi su uslovi na pijacama.

R.b.

Opis radova

Vrednost

12.1

Uređenje pijačnih prostora

1.100.000

12.2

Sanacija krova objekata

1.900.000

12.3

Adaptacija objekata na pijacama

1.000.000

12.4

Uređenje pijace

2.000.000

12.5

Sanacija pijačnog platoa

1.000.000

12.6

Izrada nadstrešnice između pijačnih tezgi

1.100.000

 

8.000.000

 

  1. Proširenje postojećeg informacionog sistema

            Osnovni cilj implementacije proširenja postojećeg informacionog sistema je primena lokalizovanog i personalizvanog informatičko-tehnološkog rešenja koji će se koristiti u JKP ''Tržnica'' Niš u okruženju koje će podrazumevati pružanje usluga klijentima elektronskim putem. Sistem treba da poveže sve pijace u jedan jedinstveni informacioni sistem (JIS), koji obezbeđuje brzu i jednostavnu naplatu pijačnih usluga na prodajnim mestima. Sistem treba sa lakoćom da daje veliki broj izveštaja, potrebnih u procesu naplate usluga, kao i evidenciju slobodnih – zauzetih prodajnih mesta.

Proširenje informacionog sistema treba definisati kao trajni proces. Treba razmišljati i o promeni načina naplate pijačnih usluga, naročito kod naplate dnevnih taksi.

U narednoj godini planiramo proširenje postojećeg informacionog sistema povezivanjem nekoliko pijaca sa bazom u upravi koja se nalazi na pijaci ''Tvrđava''.

Vrednost investicije je 1.000.000 dinara.Sredstva bi obezbedili iz sopstvenih izvora ili sa gradskom upravom.

Red

Br.

Naziv investicije

Vrednost

Izvor sredstava

1

Uređenje pijace ''Durlan''

9.000.000

- Budžet Grada Niša

2

Uređenje Stočne pijace

3.000.000

- Budžet Grada Niša

3

Uređenje pijace ''Palilula''

6.000.000

- Privatni kapital

4

Mini pijace

1.000.000

- GO Palilula 500.000 din.

- sopstvena      500.000 din.

5

Izgradnja pijace u naselju Brzi Brod

2.000.000

- JP Direkcija za izgradnju grada Niša i GO Medijana 1.200.000 din.

- sopstvena     800.000 din.

6

Rekonstrukcija osvetljenja na pijacama

2.000.000

- JP Direkcija za izgradnju grada Niša

7

Nabavka autosmećara

9.000.000

- donacija japanske vlade

8

Projekat ''Reciklažno ostrvo''

2.500.000

- gradski fond za zaštitu životne sredine

9

Nabavka novih tipskih tezgi

2.000.000

- sopstveni

10

Formiranje sajamskog prostora na pijaci ''Duvanište''

1.000.000

- sopstveni

11

Unapređenje snergetske efikasnosti

1.000.000

- sopstveni

12

Adaptacija postojećih pijačnih prostora

8.000.000

 - sopstveni

13

Proširenje postojećeg informacionog sistema

1.000.000

- sopstveni

 

UKUPNO:

47.500.000

 

NABAVKA OPREME - DOBRA

R.b.

Opis opreme

Vrednost

1.5.

Oprema za potrebe pijaca (vage, korpe itd)

400.000

1.5.

Hardverska oprema (kompletni računari)

400.000

1.6.

Hardverska oprema (video bim, štampač, svič i td)

400.000

1.7.

Auto-delovi, guma i ostale opreme za vozila

400.000

1.8.

Sredstva i opreme lične zaštite - LZS

400.000

1.9.

Aparati za pranje podova mlečnih hala

400.000

1.10.

Kancelarijski nameštaj

200.000

1.11.

Električni aparati

300.000

1.12.

Kontejneri i korpe

400.000

Ukupno:

3.300.000

NABAVKA USLUGA  

R.b.

Opis usluga

Vrednost

2.1

Izrada planske dokumentacije pijace ''Krive Livade''

1.700.000

2.2

Izrada tehničke dokumentacije pijace ''Krive Livade''

10.000.000

2.3

Proširenje informacionog sistema

1.000.000

2.4

Postavljanje video nadzora na pijacama

1.000.000

2.5

Proširenje i održavanje sajta sa zakupom tel. linija

400.000

2.6

Snimanje terena za izradu situacije – geodetske usluge

300.000

2.7

Kompresorske uluge (razbijanje betona i asfalta)

300.000

2.8

Transportne usluge

300.000

2.9

Usluge firmopisca

100.000

2.10

Izrada predloga projekta donacije dobra

100.000

2.11

Izrada predloga projekta donacije usluga

100.000

2.12

Izrada predloga projekta donacije radova

100.000

Ukupno:

15.400.000

Rekapitulacija

r.b.

Investicije

Vrednost

1.

Investicije

47.500.000

2.

Nabavka opreme

3.300.000

3.

Nabavka usluga

15.400.000

 

Ukupna investicija

66.200.000

 

9. PLANIRANA FINANSIJSKA SREDSTVA ZA NABAVKU DOBARA, USLUGA I RADOVA ZA OBAVLJANJE DELATNOSTI, TEKUĆE I INVESTICIONO ODRŽAVANJE I SREDSTVA ZA POSEBNE NAMENE.

1.     INVESTICIONO ODRŽAVANJE

            Investiciono održavanje, po definiciji, predstavlja izvođenje građevinsko-zanatskih radova, odnosno drugih radova zavisno od vrste objekata u cilju poboljšanja uslova korišćenja objekata u toku eksploatacije. Ova vrsta održavanja je trajni proces i potrebno ga je planirati svake godine. Iz iskustva, troškovi investicionog održavanja se kreću 3 - 5% vrednosti objekta na godišnjem nivou.

            Upravi za komunalne delatnosti, energetiku i saobraćaj smo se obratili Predlogom korišćenja finansijskih sredstava iz budžeta grada za 2014. godinu od 15.10.2013.godine, da se za ove namene planiraju finansijska sredstva u iznosu od 5.000.000 dinara na godišnjem nivou i to da važi za svaku narednu godinu, po ugledu na budžet grada Novog Sada.

R.b.

Investiciono održavanje (IO)

Vrednost

1

Zamena krovnog pokrivača

400.000

2

IO sanitarnih uređaja u mokrim čvorovima

300.000

3

IO točećih mesta na pijacama (javne česme, fontana itd)

250.000

4

IO lokalne vodovodne mreže na pijacama

350.000

5

IO sekundarne vodovodne mreže u objektima

300.000

6

IO vodovodne instalacije u prostorijama

250.000

7

IO kanalizacione mreže na pijacama

250.000

8

IO kanalizacione mreže u objektima

200.000

9

Promena tarifne kategorije potrošača

400.000

10

IO postojećih merno razvodnih ormara MRO

400.000

11

IO elektro mreže na pijacama

600.000

12

IO postojećih elektro MRO ugradnjom kompezatora

800.000

13

IO pijačne rasvete

600.000

14

Hitne intervencije na vodovodnoj mreži

400.000

15

Hitne intervencije na kanalizacionoj mreži

300.000

16

Hitne intervencije na elektro mreži

400.000

17

Hitne intervencije na objektima

400.000

 

6.600.000

 

    1. TEKUĆE ODRŽAVANJE

            Tekuće održavanje, po definicije, jeste izvođenje radova koji se preduzimaju radi sprečavanja oštećenja koja nastaju upotrebom objekta ili radi otklanjanja tih oštećenja, a sastoje se od pregleda, popravki i preduzimanju preventivnih i zaštitnih mera , odnosno svi radovi kojima se obezbeđuje održavanje objekata na zadovoljavajućem nivou upotrebljivosti, a radovi na tekućem održavanju jesu krečenje, farbanje, zamena obloga, popravka tezgi, popravka kapija, zamena sanitarija i drugi slični radovi.

2.1. TEKUĆE ODRŽAVANJE – DOBRA

Plan održavanja osnovnih sredstava – dobra

r.b.

Nabavka dobara

Vrednost

2.1.1

Građevinski materijal

600.000

2.1.2

Bravarski i rezni materijal

600.000

2.1.3

Elektro-materijal

500.000

2.1.4

Molersko-farbarski materijal

400.000

2.1.5

Vodovodno-kanalizacioni materijal

400.000

Ukupno:

2.500.000

3.2. TEKUĆE ODRŽAVANJE - USLUGE

Plan održavanja osnovnih sredstava – usluge

r.b.

Nabavka usluga

Vrednost

2.2.1.

Održavanje informacionog sistema (oprema i mreža)

100.000

2.2.2.

Održavanje opreme

200.000

2.2.3.

Održavanje voznog parka

1.200.000

2.2.4.

Usluge iz oblasti ZNR i PPZ

1.100.000

2.2.6.

Hitne intervencije

400.000

Ukupno:

3.000.000

 

Plan održavanja osnovnih sredstava – usluge

r.b.

Usluge iz oblasti ZNR i PPZ

Vrednost

2.2.4.1.

Kontrola i ispitivanje PP opreme, hidranata i centrale za dojavu požara

300.000

2.2.4.2.

Ipitivanje električne i gromobranske instalacije

100.000

2.2.4.3.

Dezinfekcija, dezinsekcija i deratizacija

700.000

Ukupno:

1.100.000

 

Plan održavanja osnovnih sredstava – usluge

r.b.

Održavanje voznog parka

Vrednost

2.2.3.1.

Škoda OKTAVIA – servis

100.000

2.2.3.2.

Opel ASTRA – servis

100.000

2.2.3.3.

ZASTAVA 101 – servis

100.000

2.2.3.4.

Specijalno vozilo – AUTOSMEĆAR – servis

600.000

2.2.2.5.

Specijalno vozilo – VILJUŠKAR – servis

80.000

2.2.2.6.

Plava zona – taksigraf

30.000

2.2.2.7.

Registracija vozila

90.000

2.2.2.8.

Parkiranje vozila

100.000

Ukupno:

1.200.000

Rekapitulacija                                                                                                                

r.b.

Rekapitulacija iz finansijskog plana

Vrednost

2.1.

Tekuće održavanje – nabavka dobara

2.500.000

2.2.

Tekuće održavanje – nabavka usluga

3.000.000

 

Ukupna investicija

5.500.000

 

U Nišu, 21.11.2013.g.                                                                                                          Šef Službe

               za investicije i održavanje

               Dragan Ristić, dipl.inž.građ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
       

Web design | POSITIVE IT & Media